11

Vztah k penezum

Model Sacred Money Archetypes

peníze

Tento test byl inspirován hodnotícím modelem s názvem Sacred Money Archetypes (SMA), jehož autorkou je business koučka Kendall SummerHawková. Model pomáhá podnikatelům pochopit jejich vztah k penězům a to, jak peníze fungují, aby mohli být v podnikání úspěšnější.

Mnoho jedinců má s financemi složitý vztah a bojí se svým nejistotám postavit, Nástroje SMA koučové využívají, aby jedincům pomohli tyto zábrany překonat a porozumět vlastnímu vztahu k penězům. Radí jim, jak se odblokovat, jak přijmout své silné stránky a talenty a jak se vypořádávat s finančními výzvami. Na základě testu se jedinci dozví své hlavní tři archetypy z celkových osmi (Eight Sacred Money Archetypes):

označte varianty, které vás nejlépe charakterizují

Nejprve si přečtěte všechny varianty ve skupině a označte ty, které vás nejlépe charakterizují. Nesnažte se hledat správné odpovědi.

moc nepřemyšlejte

Odpovídejte upřímně, spontánně, víceméně intuitivně a nechte se přitom vést pokud možno jen svými city. Prostě každý sám za sebe.

výsledek

Test nezabere mnoho času – trvá méně než 5 minut. Po jeho dokončení klikněte na "Zobrazit výsledek" a dozvíte se, jak jste na tom.

Váš mobil má rozbitý displej a končí vám k němu záruka, potřebujete ho tedy vyměnit. Co uděláte?

Právě jste v práci získali obrovskou odměnu – co uděláte?

Když jdete nakupovat:

Dostali jste pozvání na svatbu, která se koná daleko, a budete tedy muset někde přenocovat. Co uděláte?

Vaše novoroční předsevzetí je dostat se do formy. Co uděláte?

Právě jste dostali výplatu – jaks ní naložíte?

Plánujete dovolenou ke speciální příležitosti. Co uděláte?

Na poslední chvíli vám zavolají přátelé, že chtějí něco podniknout, je však konec měsíce a vy už jste utratili všechny peníze. Co uděláte?

Co míváte v práci k obědu?

Je čas na nákup potravin. Co uděláte?

Hledáte nové místo k životu a najdete svůj vysněný dům, je však mimo vaše finanční možnosti. Co uděláte?

Objeví se nečekaný výdaj – co uděláte?

Jste skromní

Utratíte jen to, co musíte.

Váš vztah k penězům je o šetření, ale často na úkor zábavy. Neradi riskujete, a pokud na něco nemáte peníze, nepořídíte si to. Vystačíte si s málem a chcete si být jistí, že máte našetřeno dost na důchod. Je skvělé, že si dáváte takový pozor, nesmíte však zapomenout trochu žít. Uvědomte si, že je v pořádku chtít víc. Možná byste si mohli založit speciální účet, kam si budete ukládat peníze určené na zábavu. Pokuste se začít žít přítomností.

Umíte šetřit i utrácet

Víte, co obnáší život.

Život si máme užít, ale vy také víte, že s penězi je třeba zacházet opatrně, abyste se uměli vypořádat s těžkými životními situacemi. I když si spoříte a snažíte se plánovat, také si chcete užívat, protože nikdy nevíte, co budoucnost přinese. Jedná se o zdravý vztah a znamená to, že se dokážete bavit a zároveň se nemusíte strachovat o svou budoucnost. S vaším přístupem se nemusíte bát žít okamžikem.

Rozhazujete

Žijete okamžikem.

Milujete život a utrácíte, abyste se odměnili za svou tvrdou práci. Jakmile vám přijdou peníze, už je máte dávno utracené nebo přemýšlíte, jak byste je mohli utratit. Nemáte žádné úspory a neustále si děláte starosti, jak zaplatíte účty a dluhy. Zamyslete se nad svým přístupem k penězům a nad tím, odkud se bere vaše touha utrácet je bez rozmyšlení. Je dobré se bavit, ale pokud člověk utrácí příliš, často to souvisí s potlačenými emocemi, které pramení z touhy po uznání nebo slouží jako mechanismus, jak se vyrovnat s životním údělem.