8

Jste spontánní, nebo spiš plánujete?

Birkmanova metoda

PlánováníTento test byl inspirován Birkmanovou metodou (The Birkman Method), která vychází z metodologie psychologa Dr. Rogera W. Birkmana z roku 1951. Používá se při kariérním koučování, rozvoji vůdčích schopností, managementu lidských zdrojů a při organizování.

Jedná se o sebehodnoticí nástroj, díky kterému jedinci pochopí, jak velký dopad mají individuální rozdíly ve vnímání a interpersonální dynamika na vztahy, výkon a morálku, a to především na pracovišti. Birkmanova metoda počítá se širokou škálou faktorů, včetně zájmů, chování a potřeb a pojí se s jedinečným přístupem, stylem a motivací jedince. Metoda zahrnuje následující typy:

označte varianty, které vás nejlépe charakterizují

Nejprve si přečtěte všechny varianty ve skupině a označte ty, které vás nejlépe charakterizují. Nesnažte se hledat správné odpovědi.

moc nepřemyšlejte

Odpovídejte upřímně, spontánně, víceméně intuitivně a nechte se přitom vést pokud možno jen svými city. Prostě každý sám za sebe.

výsledek

Test nezabere mnoho času – trvá méně než 5 minut. Po jeho dokončení klikněte na "Zobrazit výsledek" a dozvíte se, jak jste na tom.

Pokud nemáte víkend předem rozplánovaný, cítíte úzkost.

Před nákupem si sepíšete seznam a koupíte jen to, co je nutné.

Nemáte rádi, když se program schůze změní na poslední chvíli.

Když plánujete dovolenou, rezervujete si ji předem.

Nejdříve pracujete a volnočasovým aktivitám se věnujete až po splnění povinností.

Sníte o svobodě, o tom, že si můžete dělat, co chcete, kdy chcete a kde chcete.

Nevadí vám měnit plány na poslední chvíli.

Nedokázali byste jít na rande naslepo.

Rádi vyrazíte ven a jdete, kam vás vítr zavane.

Rádi nasednete jen tak do auta nebo do vlaku a jedete, kam se vám zachce.

Nesnášíte jakákoli překvapení.

Nevadilo by vám dát výpověď, aniž byste měli v záloze jiné zaměstnání.

Spontánní typ

Milujete spontánnost.

Rádi vítáte den s pomyšlením, že nemáte nic naplánovaného a netušíte, co přijde. Nemáte rádi rutinu a neradi zůstáváte na jednom místě delší dobu. Jet na detailně plánovanou dovolenou s přesným harmonogramem by byla vaše noční můra. Klasická pracovní doba není nic pro vás, potřebujete flexibilitu a spontánnost, změny snášíte dobře. Panuje přesvědčení, že na takové lidi není spoleh, protože jsou přelétaví, nemají rádi omezení a nedodržují termíny. Ale když se vám podaří najít správné místo, budete vzkvétat. Když setrváte příliš dlouho v prostředí kde je plánování důležité, bude vás to frustrovat a ničit, je tedy nezbytné se z této jednotvárnosti vymanit. Spolupráce s těmi, co stále plánují, vám činí potíže.

Vyvážený typ

Víte, kdy je čas se bavit a kdy plánovat.

Uvědomujete si výhody plánování i spontánnosti. Některé věci vyžadují plán a vy jste se už možná naučili, jak plánovat co nejefektivněji, některé věci naopak necháváte náhodě. Každý upřednostňuje něco jiného, ale naučit se dá obojí. Pokud se octnete v prostředí, kde je plánování důležité, bude vás to dlouhodobě těšit, nebo vysávat? Pokud vás to bude těšit, jste spíše plánující typ, v opačném případě jste spíše spontánní.

Plánující typ

Milujete plány a harmonogramy.

Rádi přesně víte, co a kdy je každý den na programu. Nemáte rádi překvapení a rychlé změny. Pokud chce někdo pomoct s plánováním nebo organizací, může se obrátit na vás. Spontánní jedinci vás rozčilují a věříte, že nemůžou nic zařídit, pokud nefungují jako vy. Takoví lidé vám připadají nesoustředění a rozptylují vás, což může na pracovišti vyústit v konflikt.