13

Jak zvládáte stres?

Stres

Stres. Psychologický test.Stres je fyzická, mentální a emoční záležitost, která způsobuje fyzické napětí a/nebo ovlivňuje naše duševní zdraví. Stres může pramenit z různých zdrojů, ale dá se rozdělit do dvou kategorií – stres způsobený vnějšími faktory a stres způsobený faktory vnitřními.

Za poslední století se psychologii stresu dostalo velké pozornosti, což přispělo k hlubšímu poznání a chápání toho, jak stres ovlivňuje náš každodenní život. Výzkum nám pomáhá pochopit, jak na stres reaguje tělo i mysl a jak na něj reagují různí jedinci odlišným způsobem. Tím pádem máme k dispozici řadu vhodných postupů, jak se stresem zacházet a jak vyvíjet nástroje, které nám se stresem pomohou. Stres neovlivňuje pouze jedince – to, jak se jedinec ke stresu staví, může mít velký dopad i na ostatní. Když si uvědomíte, jak na stres reagujete, a pochopíte, jak se s ním vypořádat, snížíte tím jeho dopad na ostatní a budete mít svůj život znovu pod kontrolou.

označte varianty, které vás nejlépe charakterizují

Nejprve si přečtěte všechny varianty ve skupině a označte ty, které vás nejlépe charakterizují. Nesnažte se hledat správné odpovědi.

moc nepřemyšlejte

Odpovídejte upřímně, spontánně, víceméně intuitivně a nechte se přitom vést pokud možno jen svými city. Prostě každý sám za sebe.

výsledek

Test nezabere mnoho času – trvá méně než 5 minut. Po jeho dokončení klikněte na "Zobrazit výsledek" a dozvíte se, jak jste na tom.

Jak často máte pocit, že se problémy kupí tak moc, že je nemůžete nikdy překonat?

Jak často máte pocit, že nemáte kontrolu nad důležitými věcmi ve svém životě?

Jak často ve svém těle zadržujete napětí – například tím, že máte zaťaté pěsti nebo hrbíte ramena?

Jak často se cítíte vystresovaní kvůli něčemu nečekanému?

Jak často se aktivně rozhodnete udělat něco, abyste svému stresu ulevili?

Jak často máte pocit, že vám něco vychází?

Jak často si jste jistí, jak řešit své osobní problémy?

Jak často máte pocit, že nezvládnete to, co byste měli?

Jak často cítíte vztek kvůli něčemu, co se stalo a vy jste to nedokázali ovlivnit?

Jak často cítíte úzkost a stres?

Jak často máte pocit, že se s životem vypořádáváte dobře?

Jak často jste schopni ovládnout, co vás rozčiluje?

Klidná duše

Našli jste svůj vnitřní klid.

Berete život tak, jak je, a vyzařujete vnitřní klid, který cítí všichni okolo vás. Soustředíte se na to, co můžete ovlivnit, a vyhýbáte se napětí, aby nenarušilo vaši rovnováhu. Ostatní se snaží mít vše pod kontrolou a hrozí jim vyhoření, ale vy víte, že pro vás je nejlepší nic neřešit a být si jistí sami sebou. Rádi rozjímáte nad životem a snadno vás rozhodí a vystresuje, když musíte dělat mnoho věcí najednou. Abyste se se stresem vyrovnali, musíte se držet při zemi a nenechat se stresem okolního světa převálcovat. Když zůstanete ukotvení a ve spojení se sebou samým pomocí meditace, duchapřítomnosti, každodenních procházek nebo čehokoli jiného, co vám vyhovuje, zůstanete vyrovnaní a zvládnete jakoukoli stresovou situaci.

Těžké srdce

Nakládáte si toho moc.

Vždy se řídíte svým srdcem a chcete všem pomoct, a proto si toho na sebe nabíráte moc. Často zapomínáte sami na sebe, protože máte pocit, že musíte nejprve pomoct ostatním. Obecně zvládáte stres celkem dobře, ale nikdy nevíte, kdy je čas říct ne. Protože tak ochotně pomáháte ostatním, nabíráte si toho stále víc a víc, až nakonec vyhoříte, obvykle dramatickým způsobem. Jen výjimečně se z toho ponaučíte, a jakmile se z toho dostanete, vrátíte se k dřívější rutině. Je načase provést v životě malé změny. Zaměřte se na svůj seznam úkolů, nějaké svěřte někomu jinému a další jednoduše vynechejte. Zbylý čas využijte pro sebe. Zpočátku můžete mít pocit, že jste sobečtí, ale když se jednou za týden ponoříte do horké vany, projedete se na kole nebo si vyrazíte na procházku, doplníte si tak energii a následkem toho budete činit lepší rozhodnutí a hladina stresu vám klesne.

Vystresovaná mysl

Děláte si starosti, ale ne jen tak ledajaké – trápení jste povýšili na hotový olympijský sport, který u vás přerostl v chronický problém. Upřímně věříte, že všechno a všichni jsou proti vám a nikdo na tom není hůř než vy. I ten nejmenší problém vás dokáže rozhodit, nesnášíte překvapení a jakékoli změny, o kterých nevíte předem. Vždy vykazujete známky stresu, často bezdůvodně. Stresujete se především tím, že přemýšlíte o budoucích problémech, které ani neexistují, ale vy předpokládáte, že se určitě naskytnou. Abyste se přestali strachovat, potřebujete se rozptýlit aktivitami, u nichž se musíte soustředit, jako je hra na nástroj, malování nebo vaření. Jen tak odvedete pozornost od svých obav. Když se budete soustředit na svůj dech a všimnete si, kde ho zadržujete – například v břiše nebo v hrudi –, dokážete se sladit se svým tělem. Ale především byste měli zvážit vyhledání pomoci přítele nebo profesionála, kteří vám pomohou se z tohoto kruhu vymanit.