7

Jste k sobě upřímní?

Šestifaktorový model osobnosti Hexaco

upřímnost k soběTento test byl Inspirován šestifaktorovým modelem osobnosti (The Hexaco Model of Personality Structure Inventory), s kterým přišli roku 2000 Kibeom Lee, Ph.D, a Michael C, Ashton, Ph.D. Jejich cílem bylo důkladně otestovat a ohodnotit osobnost, a to moderním způsobem.

Model využívá pěti faktorů osobnosti z počátku 20. století a šestého, nově objeveného, s názvem Poctivost a pokora, Šest dimenzí osobnosti tedy tvoří:

označte varianty, které vás nejlépe charakterizují

Nejprve si přečtěte všechny varianty ve skupině a označte ty, které vás nejlépe charakterizují. Nesnažte se hledat správné odpovědi.

moc nepřemyšlejte

Odpovídejte upřímně, spontánně, víceméně intuitivně a nechte se přitom vést pokud možno jen svými city. Prostě každý sám za sebe.

výsledek

Test nezabere mnoho času – trvá méně než 5 minut. Po jeho dokončení klikněte na "Zobrazit výsledek" a dozvíte se, jak jste na tom.

Přítel vás zasypává zprávami, že s vámi potřebuje mluvit, ale vy tušíte, že to nejspíš jako obvykle nebude důležité. Co uděláte?

Někdo se vám začne líbit – pozvete ho na rande?

Partner vám koupí dárek, ale vám se nelíbí. Co uděláte?

Dostali jste pozvánku na dovolenou na místo, kam se vám úplně nechce. Co uděláte?

Čtete nabídku vaší vysněné práce, ale splňujete pouze polovinu požadavků. Co uděláte?

Když se vás někdo zeptá na vaši práci:

Mluvit pravdu vám přijde:

Jak snadno sdílíte a prosazujete svůj názor?

Jak často sdílíte s ostatními detaily ze svého osobního života?

Oblečení si vybíráte na základě:

Řídíte se zdravým jídelníčkem, ale jeden den si dáte něco nezdravého. Co uděláte?

Když se vás doktor zeptá, jak moc pijete a kouříte, jak odpovíte?

Podprůměr

Nejste k sobě upřímní.

Je tak snadné dělat to, co bychom podle nás dělat měli, než k sobě být upřímní, Lžete ostatním o tom, co jíte, jak cvičíte, co pijete. Ale lžete jenom sami sobě. Je těžké být k sobě upřímný, ale kdo jiný k nám má být upřímný než právě my sami? Začněte malými krůčky. Jste upřímní? Co lze udělat pro to, abyste byli otevřenější? Proč máte pocit, že musíte sobě a ostatním lhát?

Průměr

Jste k sobě stále upřímnější.

Většina lidí zažívá dny, kdy k sobě nedokážou být upřímní. Jak často jste přemýšleli o tom, že váš život není takový, jak byste chtěli? Takové myšlenky má každý. Nalháváme si, proč bychom „měli" něco dělat, místo abychom dělali něco, co opravdu chceme a co je pro nás to správné. Buďte k sobě každý den upřímnější a váš život se od základu změní.

Nadprůměr

Jste k sobě upřímní a otevření.

Naučili jste se, že pokud nejste upřímní k tomu, jak se cítíte, jak vypadáte a co děláte, nemůžete být upřímní ani k okolnímu světu. Zjistili jste, že upřímnost vede k osvobození od břemene toho, co byste měli dělat. Teprve pak dokážete rozpoznat své silné stránky, ovládnout svůj strach, mít vše pod kontrolou, a díky tomu žít autentický život.